Afzetprijzen industrie 29 procent hoger in april

De afzetprijzen van de Nederlandse industrie waren in april gemiddeld 29 procent hoger dan in april 2021, meldt het CBS. Dat is de grootste stijging sinds het begin van de statistiek in de huidige vorm in 1981 en vooral te wijten aan toegenomen kosten voor energie en transport.

De stijging van de afzetprijzen in de industrie hangt sterk samen met de prijsontwikkeling van ruwe aardolie.

De toename van de afzetprijzen van de industrie is sinds juli 2021 ongekend groot. In de afgelopen maanden zorgde de oorlog in Oekraïne voor extra druk op de prijzen, bovenop de prijsstijgingen die ontstonden door het snelle herstel van de economie na de coronacrisis.

Stijging olieprijzen nagenoeg gelijk

De stijging van de afzetprijzen in de industrie hangt sterk samen met de prijsontwikkeling van ruwe aardolie. In april 2022 kostte een vat ruwe North Sea Brent olie bijna 98 euro, ongeveer 80 procent meer dan een jaar eerder. In maart kostte een vat ruwe North Sea Brent ongeveer 101 euro. Dat was ruim 83 procent meer dan een jaar eerder.

Producten van de aardolie-industrie waren in april 108,6 procent duurder dan in april 2021. In maart lagen de prijzen 106,1 procent hoger dan een jaar eerder. Ook in de chemische industrie hangt de afzetprijs over het algemeen samen met de olieprijs. De afzetprijzen van de chemische industrie waren in april 45,0 procent hoger dan een jaar eerder. In maart lagen de prijzen 39,2 procent hoger dan in maart 2021.

In nagenoeg alle bedrijfsklassen van de industrie lagen de prijzen in april hoger dan een jaar eerder.

Afzetprijzen industrie stijgen in april

De afzetprijzen van de industrie zijn in april ten opzichte van maart met 4,1 procent gestegen. De prijzen op de binnenlandse markt namen met 4,0 procent toe, de prijzen op de buitenlandse markt met 4,1 procent. De afzetprijzen lopen al vanaf eind 2020 snel op.

Bron: CBS

Bedrijvengids

Ook interessant voor jou

Bedrijf en Economie

Afzetprijzen industrie bijna 2 procent hoger in januari

02-03 De stijging van de afzetprijzen in de bedrijfsklasse Metaalproducten was iets bescheidener:  deze bedroeg…

Bedrijf en Economie

Omzet industrie hoger in vierde kwartaal 2024

19-02 De omzetgroei in de metaal was daarmee groter dan die in de totale Nederlandse…

Bedrijf en Economie

Productie industrie ruim 4 procent gekrompen in december

10-02 Dat heeft het CBS bekend gemaakt. Ook in de voorgaande 17 maanden kromp de…

Bedrijf en Economie

Nederlandse industrie herstelt in 2024

29-01 In het tweede en derde kwartaal van 2024 groeide de industrie met respectievelijk 2,9…

Bedrijf en Economie

Meer faillissementen in industrie in 2024

13-01 Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. In 2024 zijn in Nederland volgens…

Bedrijf en Economie

Vertrouwen metaalindustrie verbeterd

06-01 Het vertrouwen ging van -8,4  in november naar -5,5 in december. Hiermee waren de…

Bedrijf en Economie

Productie metaalproducten in oktober licht gegroeid

11-12 Ook de voedingsmiddelenindustrie (3,1% groei) en rubber en kunststof (0,1%) zaten aan de goede…

Materialen

Forse groei metaalgebruik in Nederlandse economie

11-12 In 2014 bedroeg het metaalgebruik 6 miljard kilo, dat is in de loop der…

Metaalnieuws inBeeld

30/10/2024

VIDEO: dit was Euroblech 2024

24/10/2024

Q-Fin wint EuroBLECH Award in categorie oppervlaktetechnologie

28/10/2024

WiCAM introduceert nieuwe buigmodule op historische plek

28/10/2024

Nieuwe lasersnijmachine LVD in drie modulaire designs