Demcon stapt in automatisering voor zaadveredeling
Technologieontwikkelaar en fabrikant Demcon heeft het in Apeldoorn gevestigde SeQso overgenomen, producent van sorteer- en zaaimachines voor zaadveredelaars.
Als onderdeel van Demcon beschikt SeQso nu over de competenties om haar machines nauwkeuriger, sneller en slimmer te maken. Daarnaast gaan de twee bedrijven samenwerken om nieuwe oplossingen te ontwikkelen voor verdere automatisering in de zaadveredeling. Automatisering is essentieel om hoge kwaliteit te garanderen en het tekort aan arbeidskrachten in de sector aan te pakken.
Hoogwaardige technologie
SeQso ontwikkelt en bouwt sorteer- en zaaimachines voor zaadveredelaars wereldwijd en focust hierbij op hoogwaardige technologie. Het bedrijf maakt gebruik van geavanceerde methoden voor zaadverwerking, snelle en nauwkeurige beeldvorming met verschillende technieken en geavanceerde data-analyse via AI (kunstmatige intelligentie). “Onze machines zijn zeer nauwkeurig”, legt Twan Boot uit, die op 1 januari algemeen directeur werd van SeQso. “Dat is cruciaal omdat de zaden waarmee we werken door hun hoge opbrengst ongelooflijk waardevol kunnen zijn. De machines maken met behulp van beeldvormingstechnieken beelden van de zaden om de kwaliteit ervan te beoordelen. Uniek is dat ze ook röntgenfoto’s gebruiken om de toestand van het embryo te onderzoeken. Met al deze informatie beslist een AI-model of het zaad van goede kwaliteit is om te sorteren. Zo bereiken alleen de beste zaden boeren over de hele wereld.”
Uitdagingen
Hoewel SeQso al vijftien jaar succesvol is met deze technologieën, heeft het bedrijf wel wat uitdagingen gekend, merkt Boot op. “Onze klanten dagen ons voortdurend uit om onze machines sneller en geavanceerder te maken. Ook vragen ze om automatisering voor andere stappen in het veredelingsproces. Wij kunnen aan beide behoeften voldoen, maar tot nu toe hadden we daar niet de capaciteit voor. Ook onze eigen productie had niet meer alle competenties om machines te bouwen die steeds hightech worden.” Kortom, SeQso had meer capaciteit en expertise nodig. Deze kloof is nu gedicht met de overname door Demcon op 1 januari, dat een meerderheidsbelang in het bedrijf heeft genomen. De productie van de sorteer- en zaaimachines is inmiddels overgedragen aan Demcon industrial systems. De eerste systemen worden in Enschede gebouwd.